top of page

about me

Hello, I'm Peter

and I'm glad I can show you a bit of my work.

I mainly associate photography with my journeys.  I started my journeys about 10 years ago and since then traveling has become a bit of a lifestyle for me.

 Traveling, along with photography, led me to the beautiful cultures of the African continent, to learn about the customs and everyday life of the Himalayan region, or to the hot steppes of Australia.

I like to tell stories, if not personally, at least through my photos and photoblogs.

 

If you like any of my photos and would like to have them at home, would like to join the trip or need an advice on organizing, don't hasitate and contact me.

Have a good trip!

 

Ahoj,  som  Peter,

a som rád, že ti môžem ukázať kúsok z mojej práce.

Fotografovanie  spájam hlavne s  mojimi cestami. Tie som odštartoval asi pred desiatimi rokmi a odvtedy sa cestovanie stalo pre mňa tak trochu životným štýlom. Spolu s fotografovaním ma cestovanie zaviedlo k nádherným kultúram Afrického kontinentu,  k poznaniu zvykov a každodenného života Himalájskeho regiónu, či  do horúcich stepí Austrálie.

Rád rozprávam príbehy, keď už nie osobne,  aspoň cez svoje fotografie  a photoblogy.

 

Ak sa ti páči niektorá z mojich fotografií a chcel by si ju mať doma, rád by si sa pridal na cesty prípadne potreboval poradiť s organizovaním, neváhaj ma kontaktovať.

 

Prajem ti pekný výlet!

 

bottom of page